Licznik odwiedzin Darmowy licznik odwiedzin
Text Size
   

Produkty Regionalne Made in Grabia

• NALEWKA Z TRUSKAWEK
Stowarzyszenie Gospodyń Wiejskich w Bachorzynie, chcąc kultywować tradycje kulinarne swojej wsi i okolic, bierze czynny udział m.in. w Wojewódzkim Święcie Truskawki, konkursach na dania regionalne, targach Natura Food i konkursie „Tygiel Smaków” oraz innych imprezach, prezentując swój sztandarowy napój – nalewkę z truskawek.

Na nalewkę truskawkową Stowarzyszenie otrzymało certyfikat przyznany przez Instytut Biotechnologii Przemysłu Rolno-Spożywczego Oddziału Chłodnictwa i Jakości Żywienia
w Łodzi oraz nagrodę Marszałka  Województwa  Łódzkiego „Tygielek Smaków”. Z kolei  Redakcja portalu potrawyregionalne.pl nagrodziła Stowarzyszenie Gospodyń  Wiejskich w Bachorzynie specjalnym wyróżnieniem „Diablik Potraw  Regionalnych  – za kuszenie nalewką truskawkową”. 12 listopada 2012 roku Stowarzyszenie Gospodyń Wiejskich w Bachorzynie złożyło do Urzędu Marszałkowskiego w Łodzi wniosek o wpis nalewki truskawkowej na listę produktów tradycyjnych.Stowarzyszenie musiało udokumentować co najmniej 25-letnią tradycję, pochodzenie oraz historię produktu. Wniosek  pozytywnie zaakceptowany przez władze Urzędu Marszałkowskiego, a następnie  podpisany przez Marszałka Województwa Łódzkiego został przekazany do Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Z dniem 17 kwietnia 2013 roku nalewka truskawkowa z Bachorzyna została wpisana na Listę Produktów Tradycyjnych prowadzoną przez Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Uzyskanie wpisu jest wielkim sukcesem Stowarzyszenia Gospodyń Wiejskich w Bachorzynie. Jest to pierwszy i jedyny produkt w Gminie Buczek zamieszczony na tej Liście.

• „PRAWDZIWY CHLEB” Z MIEJSCOWOŚCI  STOCZKI-PORĄBKI W GMINIE DŁUTÓW
Tradycyjny chleb wiejski na zakwasie produkowany jest przez „Prawdziwy Chleb” ze Stoczek.  Porąbków w Gminie Dłutów. Firma oferuje szeroki asortyment pieczywa oraz sery z mleka krowiego.

Historia wypieku chleba w rodzinie sięga roku 1903. Receptura i sposób wypieku nie zmieniony od 100 lat daje doskonałą jakość chleba. Chleb żytni z mlekiem w roku 2010 został wpisany na Listę Produktów Tradycyjnych prowadzoną przez Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi.
P.P.U.H. Agnieszka Gajda-Sokołowska
Stoczki-Porąbki 4, tel. 44 634 04 56
www.chleb.strefa.pl

• PIWO KOREB
Żywe Łaskie (jak jest nazywane piwo Koreb) z browaru Koreb w Łasku jest piwem regionalnym. Browar powstał w 2005 roku na bazie istniejącej od 1989 roku rozlewni piwa Piwomar. Zakład bazuje na własnym ujęciu wody. Produkuje piwa butelkowane i beczkowe przede wszystkim na rynek lokalny województwa łódzkiego. Z dniem 25.09.2008 r. Piwo Łaskie zostało wpisane na Listę Produktów Tradycyjnych Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Oznacza to, że jest ono traktowane jako kulinarne dziedzictwo narodowe. W 2008 r. na Międzynarodowych Targach Zdrowej Żywności Natura Food smak i walory piwa herbowego nagrodzono Złotym Tygielkiem. Łaski Browar jest także laureatem VII edycji Konkursu Nagroda Gospodarcza Województwa Łódzkiego na rok 2010, zwyciężając w kategorii mikroprzedsiębiorstwo. W lutym 2010 roku Koreb otrzymał Certyfikat Najwyższej Jakości przyznany przez Wielkopolskie Stowarzyszenie Badań nad Jakością. Decyzją komisji konkursowej z dnia 19 kwietnia 2013 r. Koreb otrzymał wyróżnienie w konkursie Najlepszy Produkt Regionalny, organizowanym w ramach II Targów Produktów Regionalnych – Regionalia 2013. Browar produkuje 3 rodzaje piwa typu lager: Koreb Łaskie, Koreb Mocne i Koreb Żywe, piwo ciemne Koreb Herbowe i piwo aromatyzowane Koreb Miodowe.
98-100 Łask, ul. Żeromskiego 72, tel. 43 675 21 82
e-mail: This e-mail address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it , www.koreb.pl

 

• KWAS CHLEBOWY I SOK Z BURAKÓW
Firma jest ukierunkowana na produkcję zdrowej żywności. Są to głównie naturalne napoje, z których sztandarowy produkt firmy stanowi naturalny kwas chlebowy. Firma EKO-NATURA produkuje także sok z buraków kwaszonych. Wytworzony kwas chlebowy wg klasycznej technologii został sprawdzony w Instytucie Technologii Fermentacji i Mikrobiologii. Napój otrzymał pozytywne świadectwo analizy w Centralnym Ośrodku Badawczo-Rozwojowym Przemysłu Gastronomicznego i Artykułów Spożywczych w Łodzi. Firma produkuje kwas chlebowy o smakach: tradycyjny, z dodatkiem chmielu, maliny, jeżyny, suszonych owoców, z miodem i cytryną. W 2009 r. firmie przyznano „Drzewko życia” na XXIX Targach „Bliżej zdrowia, bliżej natury” za produkty: naturalny kwas chlebowy oraz sok z buraka. Również w 2009 r. Łódzki Ośrodek Doradztwa Rolniczego przyznał „Dyplom uznania – dla firmy EKO-NATURA za kultywowanie dziedzictwa kulinarnego, aktywną działalność w przywracaniu naszej kulturze tradycyjnych smaków „Nasze kulinarne dziedzictwo – Smaki Regionów” podczas XIX Promocyjno-Handlowej Wystawy Rolniczej „ROL-SZANSA 2010”.

W latach 2009, 2010, 2011 kolejno sok z buraka kwaszonego, kwas chlebowy z miodem i cytryną oraz kwas chlebowy tradycyjny wygrały „Tygielek smaków” w kolejnych edycjach wojewódzkiego konkursu produktów tradycyjnych. Z dniem 02.06.2011 r. kwas chlebowy został wpisany na Listę Produktów Tradycyjnych Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi.
PPUH EKO-NATURA Ryszard Oleszczak 
98-100 Łask, Kopyść 48
tel. 43 675 11 98, tel. 609 330 660, 691 877 547
e-mail: This e-mail address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it

                 
Europejski Fundusz Rolny na Rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich:Europa inwestująca w obszary wiejskie.
Strona internetowa współfinansowana za środków Unii Europejskiej w ramach działania 4.31 oś 4 LEADER
"Funkcjonowanie Lokalnej Grupy Działania - nabywanie umiejętności i aktywizacja"
Instytucja Zarządzająca Programem Rozwoju Obszarów
Wiejskich na lata 2007-2013 Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi