Licznik odwiedzin Darmowy licznik odwiedzin
Text Size
   

Gmina Łask - KGW

• STOWARZYSZENIE KOBIET WIEJSKICH W KOPYŚCI
ul. Kopyść 11a, 98-100 Kopyść

Stowarzyszenie zajmuje się działalnością na rzecz równych praw kobiet i mężczyzn.
Panie ze Stowarzyszenia chętnie uczestniczą w gminnych uroczystościach oraz imprezach odbywających się poza Gminą. Jedną z takich imprez o znaczącej randze są „Smaki Ziemi Łódzkiej” odbywające się od paru lat na rynku Łódzkiej Manufaktury.
„Smaki Ziemi Łódzkiej” to impreza, której celem jest m.in. wyszukiwanie potraw regionalnych, mogących stać się kulinarną wizytówką regionu łódzkiego. Udział w niej bierze Lokalna Grupa Działania „Dolina rzeki Grabi” i towarzyszące jej Koła Gospodyń Wiejskich. Obecni są również twórcy ludowi, którzy oferują bogatą gamę rękodzieła, oraz lokalne zespoły muzyczne, śpiewacze, taneczne, kapele ludowe występujące w konkursie o statuetkę „Folk-Nuty”. Tradycyjnie już rozstrzygany jest konkurs na najsmaczniejsze potrawy pt. „Smaczne Łódzkie”, przygotowywane przez Panie z KGW.
Jury ocenia walory smakowe potrawy, ale także sposób podania.  
W roku 2012 w imprezie drugie miejsce zajęła kaczka – nadziewana podrobami z żurawiną i jabłkiem – przysmak pań ze Stowarzyszenia Kobiet Wiejskich w Kopyści.
W roku 2013 w tym samym konkursie udział brała potrawa „Królik w śmietanie z pampuszkami i buraczkami w glazurze”.  Prezesem SKW jest Pani Anna Skowron.


• STOWARZYSZENIE KOBIET WSI WOLA BAŁUCKA I WOLA STRYJEWSKA
Wola Bałucka 18 lok. B, 98-100 Łask, tel. 504 868 651

Stowarzyszenie zajmuje się rozwojem lokalnym w wymiarze społecznym i ekonomicznym. Panie ze Stowarzyszenia biorą udział w gminnych uroczystościach oraz imprezach odbywających się poza Gminą. Przykładem są  „Smaki Ziemi Łódzkiej”  – impreza, podczas której Panie uczestniczyły w części warsztatowej, przygotowując i serwując smaczne regionalne dania. Były to m.in. prażuchy ziemniaczane ze skwarkami, zalewajka, żurek z białą kiełbasą. Każdorazowo Panie częstowały gości przygotowanymi pysznościami i dzieliły się posiadanymi umiejętnościami kulinarnymi. Prezesem Stowarzyszenia jest Pani Dorota Rzeźniczak.


• STOWARZYSZENIE KOBIET WIEJSKICH WE WRZESZCZEWICACH
Wrzeszczewice 5a, 98-100 Wrzeszczewice, tel. 783 992 978

Panie chętnie uczestniczą w uroczystościach i gminnych imprezach. Biorą udział również w imprezie „Smaki Ziemi Łódzkiej”. W ostatniej edycji warsztatów w „STREFIE GOTOWANIA’ można było podpatrzeć mistrzynie kuchni regionalnej oraz zgłębić tajniki przygotowania regionalnych potraw. Stowarzyszenie Kobiet Wiejskich we Wrzeszczewicach przygotowało „Młodą kapustę z boczkiem”.


• KOŁA GOSPODYŃ WIEJSKICH Z ORCHOWA
Panie ze Stowarzyszenia chętnie współorganizują gminne uroczystości oraz biorą udział
w imprezach odbywających się poza Gminą. Uczestniczą w kolejnych edycjach „Smaków Ziemi Łódzkiej”, racząc gości regionalnymi pysznościami. Serwowały już pieczonego kurczaka, roladę serową, pasztet oraz kotlety schabowe, a w tym roku zupę dyniową z zacierką, roladę z boczku i białej kiełbasy. Chętnie dzielą się z innymi swoimi umiejętnościami kulinarnymi.

Na terenie Gminy Łask działa też Koło Kobiet w Teodorach.

                 
Europejski Fundusz Rolny na Rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich:Europa inwestująca w obszary wiejskie.
Strona internetowa współfinansowana za środków Unii Europejskiej w ramach działania 4.31 oś 4 LEADER
"Funkcjonowanie Lokalnej Grupy Działania - nabywanie umiejętności i aktywizacja"
Instytucja Zarządzająca Programem Rozwoju Obszarów
Wiejskich na lata 2007-2013 Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi