Licznik odwiedzin Darmowy licznik odwiedzin
Text Size
   

Gmina Wodzierady - festyny

Dożynki Gminne
Święto plonów w Gminie rozpoczyna uroczysta msza św. W 2013 roku była to msza św. polowa - dożynki odbywały się w Zalesiu. Podczas uroczystości został poświęcony chleb dożynkowy i wieńce przyniesione przez rolników. Wójt Gminy podziękowała księdzu proboszczowi za mszę dziękczynną a zespołowi „Kwiaty Polne” i Orkiestrze Dętej za posługę do tej mszy.  Starostowie  dożynek wręczyli wójtowi tradycyjny bochen chleba i miód. Bożena Płonek – Wójt Gminy i Adam Szymański – Przewodniczący Rady Gminy powitali wszystkich zebranych i podziękowali rolnikom za trud i ich ciężką pracę.

Podzielony chleb dożynkowy starostowie i gospodarze dożynek częstowali zgodnie z tradycją pomiędzy gości i obecnych na uroczystości mieszkańców. Następnie zaprezentowali przyniesione piękne wieńce dożynkowe wręczając je Gospodarzom Gminy. W części artystycznej pięknie prezentowali się lokalni artyści. Można było skosztować smacznych potraw, wziąć udział w licznych konkursach z nagrodami. Atrakcją dożynek był przelot samolotem nad gminą Wodzierady i miejscem uroczystości.

Festyn Sportowo-Rekreacyjny w Kwiatkowicach
Impreza adresowana jest do wszystkich mieszkańców, którzy pragną spróbować swoich sił w różnych konkurencjach przygotowanych przez organizatorów. Odbywa się na terenie stadionu i parku w Kwiatkowicach.

Celem imprezy jest popularyzacja sportu, a głównymi organizatorami są: miejscowy Ludowy Klub Sportowy, Ochotnicza Straż Pożarna oraz Klub Kobiet „Kwiatkowianki”. Oprócz licznych gier i zabaw sportowych, konkurencji zespołowych, takich jak np. turniej piłki nożnej i siatkowej, przygotowano występy zespołów muzycznych, orkiestry dętej i innych zaproszonych na tę uroczystość artystów. Tradycyjnie już odbywa się akcja pobierania krwi przez Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Łodzi. Dużą atrakcją jest loteria fantowa, w której wygrać można kaczki, króliki, a nawet kozę. Festyn kończy zabawa taneczna z muzyką na żywo.

Festyn rodzinny w Zalesiu
W czerwcu 2013 r. odbył się Festyn Rodzinny w  szkole w Zalesiu. Uroczystość rozpoczęła się o godzinie 14.00 krótką inscenizacją słowno-muzyczną w wykonaniu uczniów kl.0-IV oraz prezentacją tańców zespołu tanecznego „Zalesiaki”.

Na uroczystość przygotowano szereg atrakcji dla dzieci i dorosłych (m.in. mecze piłki nożnej uczniowie-rodzice, strażacy-nauczyciele; basen z kulkami, trampolina, zjeżdżalnia, karuzele, konkursy dla dzieci i rodziców) oraz potrawy i słodkości, które można było nabyć podczas trwania festynu. Zabawę umilał wszystkim zespół muzyczny.

Sobótki w OSP Przyrownica w 2013 r.
W uroczystościach udział wzięła: Wójt Gminy Wodzierady –  Bożena Płonek i wiceprzewodniczący Rady Gminy Andrzej Gil. W otoczeniu  płonącego ogniska gości powitał prezes OSP w Przyrownicy - Konrad Majzner wraz z Tomaszem Grobelnym - radnym z Piorunowa. Uroczystość uatrakcyjnił  koncert  Zespołu Śpiewaczego z Kwiatkowic „Kwiaty Polne” oraz występ mieszkanki Piorunowa Pani Doroty Grobelnej, która zaprezentowała autorskie wiersze  i piosenki napisane specjalnie na tą uroczystość. Ukazywały one świętojańskie obyczaje oraz wyjaśniły tajemnicę poszukiwanego w tą noc kwiatu paproci. Następnie odbył się przemarsz nad rzekę i puszczanie licznie wykonanych przez panny na tą okazję wianków.

Wszystkie przy dźwiękach  melodyjnych pieśni popłynęły  nurtem Pisi pewnie aż do Neru. Po powrocie znad rzeki wszyscy wspaniale bawili się przy dźwiękach zespołu muzycznego i biesiadowali przy suto nakrytych stołach. Nie zabrakło kiełbasek i kaszanki z grilla, pysznych sałatek i ciast przygotowanych przez okoliczne gospodynie.

Festyn Strażacki w 2013 r.
Głównym organizatorem jest OSP Wodzierady. Najważniejszym jego punktem był III turniej piłki nożnej drużyn OSP z terenu Gminy. W wielkim finale turnieju OSP Wodzierady wygrały z OSP Chorzeszów 1:0.Festyn uświetnił również pokaz działań ratowniczo – gaśniczych. Były również gry i zabawy dla najmłodszych.

Źródło: Urząd Gminy w Wodzieradach

                 
Europejski Fundusz Rolny na Rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich:Europa inwestująca w obszary wiejskie.
Strona internetowa współfinansowana za środków Unii Europejskiej w ramach działania 4.31 oś 4 LEADER
"Funkcjonowanie Lokalnej Grupy Działania - nabywanie umiejętności i aktywizacja"
Instytucja Zarządzająca Programem Rozwoju Obszarów
Wiejskich na lata 2007-2013 Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi