Licznik odwiedzin Darmowy licznik odwiedzin
Text Size
   

Gmina Zelów - festyny

Letnie Koncerty Festiwalowe
Od 1995 r. w Zelowie w kościele M.B. Częstochowskiej odbywają się Letnie Koncerty Festiwalowe towarzyszące Międzynarodowemu Festiwalowi Muzyki Organowej i Kameralnej Radom-Orońsko. Organizatorzy festiwalu starają się zapewnić melomanom dużą różnorodność artystycznych prezentacji, zarówno instrumentalnych, wokalnych, jak i aktorskich. Od kilku lat podczas koncertów prezentowane są również programy poetycko-muzyczne w wykonaniu znanych polskich aktorów.


Alicja Węgorzewska, Robert Grudzień


Małgorzata Walewska

Wyjątkowymi gośćmi zelowskich koncertów byli m.in. Teresa Żylis-Gara, Wiesław Ochman, Małgorzata Walewska, Krzysztof Penderecki, Konstanty Andrzej Kulka, Jerzy Maksymiuk, Robert Grudzień, Anna Seniuk, Krzysztof Kolberger i wielu innych znakomitych artystów. Każda edycja Letnich Koncertów Festiwalowych dzięki m.in. współpracy z Robertem Grudniem – dyrektorem festiwalu, staje się ważnym artystycznym wydarzeniem i stwarza możliwość zaspokojenia najbardziej różnorodnych upodobań muzycznych. W 2013 r. odbyła się XIX edycja Letnich Koncertów Festiwalowych, a 24 czerwca 2013 r. w Zelowie odbył się inauguracyjny koncert „Każdemu marzy się wolność” poświęcony 150. rocznicy Powstania Styczniowego. W aranżacjach słowno-muzycznych wystąpili: Halina Łabonarska (recytacje), Dominik Sutowicz (śpiew) oraz Robert Grudzień (organy).

Dni Zelowa i Dożynki
Dni Zelowa to festyn, który gromadzi wielu mieszkańców Zelowa i okolic. Organizatorzy przygotowują bogaty program adresowany do dzieci i starszych uczestników imprezy. Są konkursy, turnieje, wystawy, m.in. twórców ludowych, koncerty muzyczne, występy lokalnych artystów oraz specjalnie zaproszonych na tę uroczystość gości – gwiazd polskiej sceny.


Stowarzyszenie Kobiet Wiejskich Kurówek-Kurów

Drugiego dnia festynu barwny korowód dożynkowy w asyście pocztów sztandarowych, delegacji z wieńcami dożynkowymi, orkiestry dętej OSP Zelów, zaproszonych gości przechodzi ulicami miasta do kościoła M. B. Częstochowskiej na dziękczynną mszę świętą. Podczas części oficjalnej dożynek gospodarze uroczystości dziękują rolnikom, delegacjom przybyłym z przepięknymi wieńcami dożynkowymi oraz sponsorom, a także częstują gości chlebem upieczonym z tegorocznych zbiorów.


Dni Zelowa

Nie brakuje stoisk o charakterze handlowym, gastronomicznym oraz z regionalnymi pysznościami, oraz lokalnego rękodzieła. W dalszej części występują liczne lokalne i spoza terenu Gminy zespoły muzyczne.

Festiwal „Kolory Polski”
Zelów od kilku lat uczestniczy w Wędrownym Festiwalu Filharmonii Łódzkiej „Kolory Polski”. Impreza ma miejsce w Kościele Ewangelicko-Reformowanym w Zelowie i odbywa się w miesiącach letnich. Cechą festiwalu jest prezentacja różnorodnego brzmienia muzyki, np. jazzu, klasyki, muzyki barokowej, filmowej, musicalowej, ludowej, żydowskiej, elektronicznej. Utwory różnych gatunków i epok dobierane są pod kątem historii i atmosfery do miejsca, gdzie są prezentowane. Festiwalowi towarzyszą dodatkowe wydarzenia, wycieczki, widowiska, warsztaty muzyczne, wystawy lokalnych twórców, prace członkiń Koła Gospodyń Wiejskich, atrakcje kulinarne, biesiady czy pikniki.

Noc Muzeów
Od 2011 r. Zelów przyłączył się do Europejskiej Nocy Muzeów. Podwoje na ten czas otworzyło Muzeum Ośrodek Dokumentacji Braci Czeskich przy Parafii Ewangelicko-Reformowanej w Zelowie. Można było wysłuchać prezentacji na temat m.in. dziejów Kościoła reformowanego.

Koncerty Noworoczne

Koncerty Noworoczne organizowane są od 1993 r. przez burmistrza Zelowa, Dom Kultury w Zelowie oraz Fundację Rozwoju Gminy Zelów. Stanowią piękną tradycję rozpoczynania każdego roku wspólnie z mieszkańcami i przyjaciółmi Gminy. Towarzyszy im zawsze wyjątkowa świąteczna oprawa. Mają szczególny niepowtarzalny charakter, cieszą się dużym zainteresowaniem i gwarantują wiele wzruszeń i emocji.


Piotr Wrona, Wiesław Ochman, Renata Dobosz i Robert Grudzień

Festyn Rodzinny z okazji Dnia Dziecka
Gospodarzem festynu jest Gmina Zelów. Impreza rozpoczęła się powitaniem uczestników festynu przez Burmistrza Zelowa oraz wręczeniem nagród w ramach gminnych konkursów związanych z obchodami 55-lecia nadania praw miejskich. Festyn cieszy się dużym zainteresowaniem mieszkańców za sprawą ciekawego i urozmaiconego programu adresowanego do dzieci w różnym wieku. Były m.in. dmuchane zamki, zjeżdżalnie, tory przeszkód, gry i zabawy ruchowe dla dzieci z nagrodami: sztafety, slalomy, rzuty do celu czy łowienie rybek oraz oczywiście słodycze.

Koncerty z okazji Dnia Edukacji Narodowej

Od wielu lat w Zelowie organizowane są koncerty dla pracowników oświaty. Poprzedzone one są wręczeniem nagród i odznaczeń wyróżniającym się w pracy nauczycielom. Do udziału w imprezie zapraszani są znani artyści scen polskich. W 2013 r odbył się koncert „W krainie uśmiechu” w wykonaniu Kazimierza Kowalskiego i solistów Polskiej Opery Kameralnej.

Źródło: Urząd Miejski w Zelowie
Źródło: Dom Kultury w Zelowie

                 
Europejski Fundusz Rolny na Rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich:Europa inwestująca w obszary wiejskie.
Strona internetowa współfinansowana za środków Unii Europejskiej w ramach działania 4.31 oś 4 LEADER
"Funkcjonowanie Lokalnej Grupy Działania - nabywanie umiejętności i aktywizacja"
Instytucja Zarządzająca Programem Rozwoju Obszarów
Wiejskich na lata 2007-2013 Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi