Licznik odwiedzin Darmowy licznik odwiedzin
Text Size
   

Gmina Łask - festyny

Jarmark Łaski
To największa impreza w mieście, z reguły organizowana w czerwcu. Teren rekreacyjny przy ulicy Narutowicza wypełnia się stoiskami, na których prezentowane są wyroby lokalnych twórców i wystawców z regionu oraz z całej Polski.

Tradycyjnie Burmistrz Łasku wita zebranych gości. Blok artystyczny przedstawia, m.in. Łaski Dom Kultury oraz inni zaproszeni, znani wykonawcy. W programie znajduje się m.in. intronizacja Króla Kurkowego, sportowe konkurencje rodzinne, występ Łaskiej Orkiestry Dętej. Koncerty i występy trwają do późnych godzin wieczornych, kończy je pokaz sztucznych ogni. W 2013 roku jarmark miał swoją XVII edycję.

Festiwal Róż

W lipcu 2013 roku po raz pierwszy odbył się Festiwal Róż. W Gminie Łask jest sporo firm szkółkarskich zajmujących się produkcją róż. Pierwszego dnia festiwalu w Łaskim Domu Kultury zorganizowano konferencję poświęconą walorom użytkowym róż. Konferencji towarzyszyły pokazy florystyczne.

Drugiego dnia na placu przy ulicy Narutowicza odbył się piknik rodzinny. Przygotowano m.in. stoiska lokalnych producentów róż, wyroby kulinarne kół gospodyń wiejskich, wyroby spożywcze, do produkcji których wykorzystano róże, warsztaty kulinarne, gry i zabawy sportowe i wiele innych atrakcji z różą w roli głównej.

Klub Rowerowy Jastrzębie Łaskie

Celem klubu jest propagowanie różnych form kolarstwa i turystyki rowerowej, promowanie walorów turystycznych regionu, wspieranie młodych talentów kolarskich i promowanie kolarskich osiągnięć sportowców z regionu. Klub realizuje swoje cele poprzez organizowanie zawodów i imprez sportowych oraz turystycznych.
W 2013 r. zorganizowano III Supermaraton Jastrzębi Łaskich w ramach Pucharu Polski w Szosowych Maratonach Rowerowych.
e-mail: This e-mail address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it , www.jastrzebie.lask.com.pl

Dożynki Gminne
Święto Plonów odbywa się we wrześniu i każdego roku w innej miejscowości na terenie Gminy. W 2013 roku Dożynki Gminne odbyły się w Okupie. Uroczystość rozpoczęła msza święta, którą poprowadził  proboszcz Parafii NMP Matki Kościoła w Okupie. Następnie korowód dożynkowy przeszedł na teren miejscowej szkoły. Oficjalnego otwarcia uroczystości dokonał Burmistrz Łasku - Gabriel Szkudlarek oraz Przewodniczący Rady Miejskiej w Łasku - Robert Bartosik, którzy z rąk starościny i starosty otrzymali chleb upieczony z tegorocznych plonów.

W uroczystości udział wzięli licznie zaproszeni goście, przedstawiciele urzędów państwowych, stowarzyszeń, instytucji i licznie przybyli mieszkańcy. W trakcie okolicznościowych przemówień padło wiele słów podziękowania za trud pracy rolnika. Następnie obdarowano przybyłych gości wieńcami dożynkowymi. Część obrzędową zakończył konkurs na najładniejszy wieniec, którego zwycięzcą zostały wspólnie sołectwa Okup Duży i Okup Mały. W części artystycznej prezentowali się lokalni wykonawcy a wszyscy zebrani mogli spróbować regionalnych potraw.

                 
Europejski Fundusz Rolny na Rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich:Europa inwestująca w obszary wiejskie.
Strona internetowa współfinansowana za środków Unii Europejskiej w ramach działania 4.31 oś 4 LEADER
"Funkcjonowanie Lokalnej Grupy Działania - nabywanie umiejętności i aktywizacja"
Instytucja Zarządzająca Programem Rozwoju Obszarów
Wiejskich na lata 2007-2013 Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi