Licznik odwiedzin Darmowy licznik odwiedzin
Text Size
   

Gmina Widawa - festyny

II Widawskie spotkanie z tradycją i historią „Noc Świętojańska” (2013 r.)
Impreza związana jest z obchodami Nocy Świętojańskiej. Odbywa się w centrum Widawy nad brzegiem rzeki Nieciecz. Przy rytualnym ognisku występują lokalni artyści oraz zespoły ludowe i kapele. Jest tradycyjne puszczanie wianków i poszukiwanie kwiatu paproci. Wszystko w doborowym towarzystwie słowiańskich bóstw, czarownic i innych fantastycznych postaci. Impreza jest połączeniem tradycji i dobrej zabawy. Projekt stanowi innowacyjną formę kultywowania dawnych obrzędów. W trakcie imprezy dostępne są stoiska handlowe i gastronomiczne. Śpiewy i tańce trwają do białego rana.

Odpust Św. Rocha
Bardzo ważne święto w Widawie, które odbywa się 16 sierpnia. Organizowane jest na miejscowym cmentarzu i w jego okolicy. Od dziesiątek lat przyciąga rzesze wiernych z terenu Gminy i turystów. Przygotowywane są liczne atrakcje zwłaszcza dla najmłodszych: karuzele, stragany, dmuchane zamki itp. Tego dnia OSP Widawa organizuje loterię fantową, po której strażacy zapraszają na zabawę do miejscowej remizy. Rodziny z dziećmi powinny odwiedzić okolice wsi Chrusty i Grabówie. Tu swoją książkę pt. „I w sto koni nie dogoni” pisała Janina Porazińska. Książka jest przepełniona pięknymi opisami miejsc i dziecięcych zabaw. Autorka miała niezwykły dar pisania książek dla dzieci.

Dni Widawy i  III Widawski Zlot Motocyklowy
Impreza o charakterze rodzinno-rekreacyjnym odbywająca się w centrum Widawy. W 2013 r. święto jest okazją do przypomnienia faktu historycznego nadania praw miejskich Widawie, z okazji 625 rocznicy tego wydarzenia.


Zespół Tacy Sami

Ważnym akcentem uroczystości jest parada maszyn po terenie Gminy, po czym wszystkie je można podziwiać na placu targowym w Widawie. Organizowane są konkurencje motocyklowe, stoiska gastronomiczne i wiele atrakcji, zwłaszcza dla młodszych uczestników imprezy. Dodatkowo rozstrzygane są konkursy, m. in. na „Na najpiękniejszą posesję w gminie”. Kolejnym punktem są występy artystów z GOK w Widawie, następnie koncert zaproszonego gościa – gwiazdy krajowej sceny muzycznej. Festyn kończy dyskoteka pod gwiazdami.

Dożynki Gminno-Parafialne
Tradycyjne święto plonów gromadzi wielu mieszkańców Gminy. Uroczystość rozpoczyna msza św. dziękczynna w trakcie której poświęcone są chleb i wieńce dożynkowe. Następnie kolorowy korowód z pięknymi wieńcami dożynkowymi przy dźwiękach kapeli ludowej i orkiestry dętej udaje się na miejsce, gdzie odbywa się część dalsza uroczystości. W  roku 2013 był to plac szkolny w Brzykowie.


Zespół Widawianki


Młodzieżowa Grupa Teatralna

Tradycyjnie starostowie dożynek przekazują gospodarzowi uroczystości bochen chleba wypieczony z tegorocznej mąki. Następnie wręczane są wieńce dożynkowe połączone
z odśpiewaniem okolicznościowych przyśpiewek. Święto jest okazją do wręczenia honorowej odznaki „Zasłużony dla rolnictwa”. W części artystycznej licznie występują zespoły śpiewacze, orkiestry dęte, grupy taneczne oraz specjalnie zaproszeni na tę uroczystość artyści. Nie brakuje stoisk handlowych, gastronomicznych i miejscowych przysmaków. Dodatkowo przygotowywanych jest wiele atrakcji, zabaw i konkursów. Następuje też rozstrzygniecie  konkursów: na najładniejszą przyśpiewkę dożynkową, na najsmaczniejszą potrawę – „Widawskie smaki”, na najpiękniejszy wieniec dożynkowy. Imprezę kończy wspólna zabawa.

Poniedziałkowe Jarmarki
Od wielu lat przyciągają rzesze zainteresowanych nawet z bardzo odległych okolic. Zjeżdżają tu zarówno kupujący, jak i sprzedający, można tu kupić i sprzedać prawie wszystko.
Są to już tradycyjne miejsca spotkań mieszkańców, ale też atrakcja dla turystów.

Pierzawka 2013
Impreza związana jest z kultywowaniem dawnych obrzędów i zwyczajów wiejskich.
Ta piękna tradycja wywodzi się z czasów, kiedy wieś była samowystarczalna.
Nie było chyba gospodarstwa, w którym gospodynie nie hodowałyby stad gęsi i kaczek, a wszystko po to, aby mieć ciepłą pościel. Podskubywały im pióra, a kiedy zebrały wystarczającą ilość pierza, w zimowe wieczory organizowały pierzawkę, na którą zapraszały inne gospodynie. Celem było oddzielanie puchu od twardej części pióra, zwanej „szypułką”. Z puchu wykonywano poduszki i pierzyny. Ta tradycyjna czynność miała swoistą oprawę – poczęstunek i przyśpiewki. Darcie pierza urządzano szczególnie w domach, gdzie były panny na wydaniu. Im to przecież w posagu matki przygotowywały pościel.Zespół Tacy Sami

W GOK-u w rytm biesiadnych przyśpiewek rozpoczęto darcie pierza. Do czynności tej zaproszono bardzo licznie zgromadzoną na sali publiczność z wójtem na czele. To niby zwyczajne zajęcie, a głównie scenariusz przygotowanej na tę okoliczność inscenizacji, sprawiły wszystkim niemało radości, wywołując na sali obfite salwy śmiechu i gromkie brawa (przykład przyśpiewki).

Jak mos chłopa złego,
nie wis co z nim zrobić,
łowiń go pierzynom,
to mu złości minom!

Jak na pierzawkę przystało, przygotowano też poczęstunek dla uczestników imprezy.

Rodzina jest OK!
Pod takim hasłem odbywa się festyn rodzinny organizowany przez Gminny Ośrodek Kultury w Widawie. To, że niedzielę najlepiej spędza się z rodziną, wie chyba każdy, to też i całe rodziny licznie przybyły na teren GOK-u, aby wspólnie się bawić.Występ Zespołu Tacy Sami

Atrakcji zarówno dla dzieci, jak i dla dorosłych zapewniono niemało. Była darmowa zjeżdżalnia i dmuchany zamek, kolorowe baloniki na patykach i klaun rozdający cukierki. Nie brakowało bajkowych postaci, takich jak: Kubuś Puchatek, myszka Miki czy zły Gargamel wraz z grupą Smurfów. Dużą atrakcję dla dzieci stanowił otwarty tego dnia (maj 2013 r.) nowy plac zabaw, wybudowany ze środków budżetu Gminy. Przygotowano też bogaty program artystyczny.

                 
Europejski Fundusz Rolny na Rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich:Europa inwestująca w obszary wiejskie.
Strona internetowa współfinansowana za środków Unii Europejskiej w ramach działania 4.31 oś 4 LEADER
"Funkcjonowanie Lokalnej Grupy Działania - nabywanie umiejętności i aktywizacja"
Instytucja Zarządzająca Programem Rozwoju Obszarów
Wiejskich na lata 2007-2013 Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi