Licznik odwiedzin Darmowy licznik odwiedzin
Text Size
   

Gmina Łask - zespoły

Zespoły działające przy ŁASKIM DOMU KULTURY:

Zespół Teatralny „Wejście Ewakuacyjne” (instruktor – Elżbieta Wojtacka-Ślęzak)
Zespół stanowi kilkunastoosobowa grupa osób w wieku od 12 do 20 lat. Uczą się, studiują  i jednocześnie bawią się w teatr. Elżbieta Wojtacka-Ślęzak – instruktor, mówi o tych spotkaniach, że często są naprawdę „wejściem ewakuacyjnym” dla młodych ludzi, bowiem odreagowują oni tutaj swoje stresy, spędzając czas tak jak lubią.

Wymyślają zwariowane sytuacje, które w większości gestem i ruchem (z założenia jest to teatr ruchu), czasami słowem przekazują publiczności. Była już walka dobra ze złem w spektaklu fantasy pt, „Mag”, były kłopoty z narkotykami – „Bilet” (przepustka na tamtą stronę), kłopoty z dziećmi – „To co najdroższe”, klasyka – „Pani Twardowska”, mieszanie pojęć i stylów w żarcie scenicznym pt. „Romeo i Julia czyli przypadki śpiącego zamiatacza”, kolejny spektakl - „Żertwa” - to opowieść oparta na prasłowiańskich mitach i wierzeniach. Wiele z tych przedstawień zdobyło nagrody na różnych festiwalach i przeglądach.

Grupa Teatralna Pospolite Ruszenie (instruktor – Elżbieta Wojtacka-Ślęzak)
Działa w Łaskim Domu Kultury od maja 1993 roku. Głównym jej trzonem są uczniowie Liceum Ogólnokształcącego im. Tadeusza Kościuszki  w Łasku. Członkowie tej grupy „ruszają do boju” dwa razy do roku aby przygotować spektakle na kolejne rocznice obchodów: uchwalenia Konstytucji 3 Maja i Odzyskania przez Polskę Niepodległości. Zadaniem spektakli jest przedstawienie młodym pokoleniom istotnych wydarzeń z historii Polski oraz przybliżenie historycznych obyczajów na podstawie klasycznych komedii Aleksandra Fredry. Pomysłodawczynią i jednocześnie reżyserem.

spektakli tworzonych przez to szczególne grono młodych artystów jest Elżbieta Wojtacka-Ślęzak, a od początku istnienia zespołu scenariusze pisze pan Zdzisław Wegenko.

Międzypokoleniowa Grupa Teatralna (instruktor – Elżbieta Wojtacka-Ślęzak)
Powodem powstania grupy był scenariusz, który Łaski Dom Kultury otrzymał od pana Jarosława Borszewicza, jako prezent na 55 lecie działalności. Czas był odpowiedni do przygotowań jubileuszu, chętnych zgłosiło się sporo, powstał więc spektakl noszący tytuł Łaski Bez, w którym zagrało ponad 30 mieszkańców naszego miasta w wieku od 6 do 76 lat (trzy pokolenia).

Aktorzy amatorzy musieli nauczyć się tańczyć i śpiewać, uczyć się dykcji i ruchu scenicznego a przede wszystkim musieli zniwelować barierę wieku. Udało im się to znakomicie, co zaowocowało jubileuszową premierą w listopadzie 2011 roku i owacją na stojąco. Spektakl wystawiano jeszcze kilkakrotnie i zawsze cieszył się powodzeniem.

Zespół tańca nowoczesnego „WENA” (instruktor – Joanna Juźwin)
Obecnie w skład zespołu wchodzą trzy kilkunastoosobowe grupy. Wena bierze udział w wielu konkursach tańca w całej Polsce, a także uświetnia swoimi występami lokalne imprezy kulturalne. Na przeglądach zdobywa czołowe miejsca. Członkowie pierwszego składu zaczynali jako dzieci.

Teraz są studentami, a na ich miejsca wchodzą młodsi pasjonaci. Doskonalą oni podstawy tańca nabyte w zespole przygotowawczym, który również prowadzi pani Joanna Juźwin. Członkowie „Weny” wiedzą, że taniec to nie tylko przyjemność, ale również ciężka praca z własnymi słabościami. Trud jednak zawsze się opłaca. Daje bowiem satysfakcję, której niczym nie da się zastąpić.

Grupa taneczna Łaskie Tango (instruktor – Marek Wróbel)
Grupa taneczna Łaskie Tango powstała nie tak dawno, bo w roku 2009. Należą do niej ludzie dorośli, dla których taniec towarzyski jest pasją i przygodą. Swoją przygodę z tańcem rozpoczęli pod okiem Marka Wróbla od tanga argentyńskiego. W chwili obecnej tańczą różne tańce towarzyskie, a swoje umiejętności prezentują szerszej publiczności tańcząc do muzyki granej przez Łaską Orkiestrę Dętą.

Zespół wokalno-taneczny „Elfiki” (instruktorzy: Edyta Jakubczak - choreograf Tomasz Twardowski - muzyk).
Obecnie istnieją dwie grupy, z których każda liczy około 20 osób. W trakcie zajęć dzieci mają możliwość rozwijania swoich umiejętności w kierunku śpiewu i tańca.

Od grudnia 2008 r. „Elfiki” corocznie biorą udział w Widowisku Bożonarodzeniowym. Śpiewają kolędy i pastorałki, wcielają się w role aniołków (i nie tylko aniołków) wdzięcznie prezentując nabyte umiejętności.

Grupa wokalna „Spółka z o.o” (instruktor – Krzysztof Straburzyński)
Pierwotnie działało jako Dziecięcy Zespół Wokalny „Paulina i spółka”, ale dzieci stały się młodzieżą i taka nazwa przestała być adekwatna do wieku wokalistów. Śpiewają od 1999 r.

Śpiewając solo, w duetach i zespołowo dziewczęta zdobywały nagrody i wyróżnienia. W miarę upływu czasu i umiejętności zmieniły się upodobania muzyczne grupy. Obecnie kilkuosobowa grupa śpiewa blues i jazz, ale to dopiero początki uprawiania tego typu muzyki.

Grupa Literacka „Na Progu” (opiekun grupy – Zdzisław Wegenko)
"Na Progu" to nazwa Grupy Literackiej działającej w Łaskim Domu Kultury już od 1989 roku. Grupa ta, a właściwie jej opiekun, pan Zdzisław Wegenko (polonista i poeta), przygarnia młodych ludzi, którzy chcą podzielić się z innymi swoimi myślami.

Młodzi wiekiem, zawsze stoją „na progu” twórczości poetyckiej. Wiosną i jesienią ukazują się efekty tych wielogodzinnych dyskusji i przemyśleń – zeszyty poetyckie – w których przedstawiane są dzieła młodych poetów.

Kabaret Seniora „Rydz” (instruktor – Krzysztof Straburzyński)
Istnieje od 1995 roku. Seniorzy przychodzą na próby, bo chcą i lubią śpiewać, występować na scenie, lubią swoje towarzystwo, znają się przecież od dawna. Często wyjeżdżają na konkursy i przeglądy amatorskiej twórczości seniorów, a także zapraszani są do zaprzyjaźnionych placówek w innych miastach.

Razem ze swoim instruktorem, Krzysztofem Straburzyńskim tworzą sceniczne programy autorskie, w których, między innymi, obśmiewają polską rzeczywistość. Dzięki takim przedstawieniom jak: „Polityka i miłość”, „Lekarze bez granic”, „Piknik country”, „Pazerne Krasnoludy”, „Babska mafia”, „Król kłamczuszek” czy „Donald i muszkieterowie” i wiele innych, seniorzy udowodnili, że potrafią śmiać się z siebie i ze starości, tym bardziej, że sami wcale nie czują się starzy.

Zespół S`Crew (instruktor – Sebastian Krupa)
Sebastian Krupa „Seba” – tancerz, choreograf, założyciel i instruktor grupy "S'crew", laureat głównej nagrody „Ogólnopolskiego Festiwalu Tańca, Łódź” 2008 i 2009 r. Współpracuje  i współpracował z wieloma czołowymi zespołami tanecznymi z Polski i zagranicy. Uczestnicy zajęć grupy S'crew poza zajęciami programowymi mają dodatkowe możliwości rozwoju.

Regularnie w ciągu roku odwiedzają ich inni instruktorzy, uczestnicy programu „You Can Dance”, podczas organizowanych specjalnie dla nich warsztatów tanecznych oraz pojedynczych lekcji.

Łaska Orkiestra Dęta – mimo różnic wieku, członkowie orkiestry znakomicie porozumiewają się ze sobą, bo połączyła ich wspólna pasja muzykowania, która daje wiele radości. Repertuar orkiestry jest bardzo różnorodny, poprzez marsze i pieśni patriotyczne, nadające się do uświetnienia wszelkich uroczystości, standardy jazzowe, muzykę pop, ciekawe opracowania muzyki poważnej do koncertowo wykonywanej muzyki tanecznej. Dyrygentem jest Maciej Borowiecki.

ZESPOŁY DZIAŁAJĄCE PRZY FILII ŁASKIEGO DOMU KULTURY W KOLUMNIE
Chór „Echo Leśne” (instruktor – Bożena Kluch)
To zespół dorosłych artystów amatorów bardzo zaangażowanych w swoją pasję, którą jest śpiewanie. Skupieni są w filii Łaskiego Domu Kultury w Kolumnie. Uświetniają swoimi występami wiele imprez i uroczystości. Biorą udział z sukcesami w spotkaniach i przeglądach amatorskich zespołów seniorów o zasięgu regionalnym, wojewódzkim a także krajowym.


Dziecięcy zespół wokalno-taneczny Crazy Flash
Instruktorzy : Małgorzata Archman i Piotr Zuwald)
W zespole tańczy i śpiewa 40 dzieci w wieku 5 do 8 lat. Zespół ma bogaty program wokalno-taneczny i chętnie występuje przed publicznością.

Zespół taneczny hip hop P`Kaisor (instruktor – Natalia Kaciupska)

Studio wokalne KoLuMna (instruktor – Piotr Zuwald)

                 
Europejski Fundusz Rolny na Rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich:Europa inwestująca w obszary wiejskie.
Strona internetowa współfinansowana za środków Unii Europejskiej w ramach działania 4.31 oś 4 LEADER
"Funkcjonowanie Lokalnej Grupy Działania - nabywanie umiejętności i aktywizacja"
Instytucja Zarządzająca Programem Rozwoju Obszarów
Wiejskich na lata 2007-2013 Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi